Francuska Federacja Historycznych Audioprzewodników

Wieża Eiffla

Audioprzewodnik w języku polskim


Play

Bezpłatny przewodnik audio

fr    Eiffel Tower    Eiffelturm    Eiffeltoren    Torre Eiffel    Torre Eiffel    Эйфелева башня    埃菲尔铁塔    Torre Eiffel    Eiffeltornet    Eiffeltårnet    Wieża Eiffla    Πύργος του Άιφελ    Eiffelova věž    Eiffel-torony
Android - pobierz aplikację za darmo z Google Play iPhone - pobierz aplikację IOS z App Store


 Wieża Eiffla
Wieża Eiffla to 324-metrowa kałuża żelazna wieża (z antenami) znajdująca się w Paryżu, na północno-zachodnim krańcu parku Champ-de-Mars nad brzegiem Sekwany w 7. dzielnicy. Jego oficjalny adres to 5, Avenue Anatole-France.

historia wieży Eiffla

Zbudowany w ciągu dwóch lat przez Gustave'a Eiffla i jego współpracowników na wystawę powszechną w Paryżu w 1889 roku i początkowo nazwany „wieżą o długości 300 metrów”, stał się symbolem francuskiej stolicy i turystycznym punktem pierwszego planu: jest jest trzecim najczęściej odwiedzanym francuskim obiektem kulturalnym w 2015 r., z 5,9 mln odwiedzających w 2016 r.3. Od momentu otwarcia dla zwiedzających odwiedziło go ponad 300 mln odwiedzających.

Wieża Eiffla, pierwotnie wysoka na 312 metrów, przez czterdzieści lat była najwyższym zabytkiem na świecie. Drugi poziom trzeciego piętra, czasami nazywany czwartym, znajdujący się na wysokości 279,11 m, to najwyższa publicznie dostępna platforma widokowa w Unii Europejskiej i druga najwyższa w Europie, za wieżą Ostankino w Moskwie. kulminacyjny na 337 metrach. Wysokość wieży została kilkakrotnie podwyższona poprzez zainstalowanie licznych anten. W przeszłości używany w wielu eksperymentach naukowych, obecnie jest używany jako nadajnik programów radiowych i telewizyjnych.

Historia budowy wieży Eiffla

31 marca 1889 roku po dwóch latach i dwóch miesiącach budowy zainaugurowano Wieżę Eiffla. To, co było wówczas najwyższym budynkiem sztucznym na świecie, miało być sztandarowym pomnikiem Wystawy Powszechnej w 1889 roku, której tematem była Rewolucja Francuska.

Wieża, która miała być symbolem obchodów postępu nauki i techniki we Francji od 1789 roku, ale której konstrukcja wzbudziła gorące kontrowersje, zwłaszcza ze strony francuskich artystów i intelektualistów, którzy opublikowali różne broszury i artykuły przeciwko temu „Wieża Babel”.

Początkowo prowizoryczna, a następnie zagrożona zniszczeniem, Wieża Eiffla odniosła jednak natychmiastowy sukces, gdy została otwarta na Wystawę Powszechną w 1889 r. Pomnik, który odniósł sukces pomimo kontrowersji, który stał się dziś najbardziej znany na świecie.

Odwiedź otoczenie

France - Ile-de-France - Paris - Paris