Francuska Federacja Historycznych Audioprzewodników

Kościół Panteonu

Audioprzewodnik w języku polskim


Cet audioguide est en cours de validation

fr    Pantheon church    Pantheon Kirche    Pantheon kerk    Chiesa del Pantheon    Iglesia panteón    Пантеон Париж    万神殿巴黎    A Igreja do Panteão    Pantheon Church    Pantheon kirken    Kościół Panteonu    Η εκκλησία του Πάνθεον    Pantheonský kostel    Pantheon templom
Android - pobierz aplikację za darmo z Google Play iPhone - pobierz aplikację IOS z App Store


 Kościół Panteonu
Panteon to neoklasycystyczny pomnik znajdujący się w 5. dzielnicy Paryża. W sercu Dzielnicy Łacińskiej, na górze Sainte-Geneviève, znajduje się w centrum Place du Panthéon i otoczony jest w szczególności ratuszem 5. dzielnicy, Lycée Henri-IV, kościół Saint-Étienne-du-Mont, biblioteki Sainte-Geneviève i wydziału prawa. Rue Soufflot daje mu perspektywę aż do Ogrodu Luksemburskiego.

Pierwotnie planowany w XVIII wieku jako kościół, który miał pomieścić relikwiarz św. Geneviève, ten pomnik od rewolucji francuskiej miał na celu uhonorowanie wielkich postaci, które naznaczyły historię Francji, z wyjątkiem karier wojskowych zwykle poświęconych Wojskowy Panteon Inwalidów. Pochowani są w szczególności Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Louis Braille, Sadi Carnot, Émile Zola, Jean Jaurès, Jean Moulin, Jean Monnet, Pierre i Marie Curie, André Malraux czy nawet Alexandre Dumas, którzy 2002. Germaine Tillion, Geneviève de Gaulle-Anthonioz, Jean Zay i Pierre Brossolette weszli tam 27 maja 2015 r. Simone Veil w towarzystwie swojego męża Antoine Veil jest tam pochowana od 1 lipca 2018 r.

Architektura w szczególności nawiązuje do fasady Panteonu w Rzymie, zbudowanego w I wieku pne. AD, zwieńczony kopułą inspirowaną Tempietto kościoła San Pietro in Montorio. Różnorodne rysunki jego konstrukcji, zdobienia, napisy i symbole, które się tam pojawiają, pozwalają przejść przez konstrukcję - powolną i skontrastowaną - narodu francuskiego. Pomnik ten, uważany za miejsce pamięci, jest ogólnodostępny i zarządzany przez Centre des monuments nationaux.

Odwiedź otoczenie

France - Ile-de-France - Paris - Paris