Francouzská federace historických zvukových průvodců

Pantheonský kostel

audioprůvodce v češtině


Cet audioguide est en cours de validation

fr    Pantheon church    Pantheon Kirche    Pantheon kerk    Chiesa del Pantheon    Iglesia panteón    Пантеон Париж    万神殿巴黎    A Igreja do Panteão    Pantheon Church    Pantheon kirken    Kościół Panteonu    Η εκκλησία του Πάνθεον    Pantheonský kostel    Pantheon templom
Android - stáhněte si aplikaci zdarma na Google Play iPhone - Stáhněte si aplikaci IOS z App Store


 Pantheonský kostel
Panthéon je neoklasicistní památník nacházející se v 5. pařížském obvodu. V srdci Latinské čtvrti, na hoře Sainte-Geneviève, je v centru Place du Panthéon a je obklopen zejména radnicí 5. obvodu, Lycée Henri-IV, kostelem Saint-Étienne-du-Mont, knihovny Sainte-Geneviève a právnické fakulty. Rue Soufflot mu dává perspektivu až k Lucemburským zahradám.

Původně plánováno, v 18. století, na kostel, v němž by byl umístěn relikviář sv. Geneviève, si tato památka od francouzské revoluce zamýšlela uctít velké osobnosti, které poznamenaly historii Francie, s výjimkou vojenské kariéry, která se obvykle věnovala Vojenský Pantheon Invalides. Jsou to zejména pohřbení Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Louis Braille, Sadi Carnot, Émile Zola, Jean Jaurès, Jean Moulin, Jean Monnet, Pierre a Marie Curie, André Malraux nebo dokonce Alexandre Dumas, kteří vstoupili do 2002. Germaine Tillion, Geneviève de Gaulle-Anthonioz, Jean Zay a Pierre Brossolette tam vstoupily 27. května 2015. Simone Veil v doprovodu svého manžela Antoine Veil je tam pohřbena od 1. července 2018.

Architektura pozoruhodně navazuje na fasádu Pantheonu v Římě, postaveného v 1. století před naším letopočtem. AD, převyšovaný kopulí inspirovanou Tempiettem kostela San Pietro v Montoriu. Různé designy jeho konstrukce, její výzdoba, nápisy a symboly, které se tam objevují, umožňují procházet konstrukcí - pomalého a kontrastního - francouzského národa. Tato památka, považovaná za místo paměti, je přístupná veřejnosti a spravuje ji Centre des monumenty nationaux.

Navštivte okolí

France - Ile-de-France - Paris - Paris