Francouzská federace historických zvukových průvodců

Palác Louvre

audioprůvodce v češtině


Play

Bezplatný zvukový průvodce

fr    Louvre Museum    Louvre Museum    Louvre museum    museo di Louvre    Museo del Louvre    музей Лувр    罗浮宫博物馆    Palác Louvre    O Palácio do Louvre    Louvre-palatset     Louvre-palasset    Muzeum w Luwrze    Μουσείο του Λούβρου    Louvre-palota
Android - stáhněte si aplikaci zdarma na Google Play iPhone - Stáhněte si aplikaci IOS z App Store


 Palác Louvre
Palác Louvre je bývalý královský palác, který se nachází v 1. pařížském obvodu na pravém břehu Seiny, mezi zahradami Tuileries a kostelem Saint-Germain-l'Auxerrois. Palác Louvre se rozkládá na zastavěné ploše více než 135 000 m2 a je největším palácem v Evropě a druhou největší budovou na kontinentu po květinovém trhu Aalsmeer. Dnes je v něm muzeum Louvre.

Stavba Louvru je neoddělitelná od historie Paříže. Rozkládá se na 800 let, ačkoli obecný plán paláce byl představen až v renesanci. Karel V. zde založil své sídlo a dal paláci status, který si udržel až do vlády Ludvíka XIV.

S 10,2 miliony návštěvníků v roce 2018 - čtvrtina z nich ve Francii - je nejnavštěvovanějším muzeem na světě a nejnavštěvovanějším kulturním místem ve Francii před Eiffelovou věží, katedrála Notre-Dame de Paris je v vedoucí památek s volným přístupem s odhadem 13,6 milionu návštěvníků.

Louvre Palais Royal

Při procházce po sálech jednoho z největších muzeí na světě dnes často zapomenete, že Louvre se poté, co byl pevností, stal po několik staletí místem pobytu panovníka a jeho rodiny. Někdy tam panovníci žili jen krátkou dobu, upřednostňovali sladkosti v údolí Loiry nebo nádheru Versailles. Nábytek a dekorativní předměty již dávno zmizely, ale stěny a stropy svědčí o dobách, které jsou již za námi. Projděte se chodbami, ložnicemi, schody nebo stájemi paláce: z několika pozůstatků středověkého období jděte do nádherných interiérů doby krále Slunce ... a sníte o nádheře hradního života.

01 - Salle Saint-Louis

Medieval Louvre - Room 137

Když se kolem roku 1190 Philippe Auguste rozhodl postavit Louvre, budova neměla sloužit jako sídlo krále, ale měla sloužit jako posádka. O budově je známo jen málo, což vysvětluje, proč nelze specifikovat funkci této místnosti. Zde jste ponořeni do polotmy jediného středověkého interiéru, který se v Louvru dosud zachoval. Prolínají se zde tři epochy: zdi pocházejí od Philippe Auguste (1180-1223); klenby, nyní zničené, a jejich podpěry Saint Louis (1226-1270) - odtud název této místnosti; pokud jde o mocné arkády, které zabírají třetinu povrchu, pocházejí ze 16. století. Sledujte, jak „oblékají“ jeden z těchto sloupů, které kdysi podporovaly trezor. Výzdoba místnosti je střízlivá, ale elegantní. Všimněte si elegantní zeleň hlavních měst sloupu nebo grimasy, které zdobí výpady kleneb na stěnách. Původně nízká místnost a částečně vytesaná do země, tato nyní slepá místnost byla kdysi osvětlena okny propíchnutými v horní části stěn.

Pokyny k další práci: Vystopujte své kroky po modelu a na přistání vyjděte po schodech, které vedou hned po vaší levici. První dveře, které se otevírají po vaší pravici, vedou do místnosti Caryatidů.

02 - Místnost karyatidů

Řecké, etruské a římské starožitnosti - místnost 348

Od roku 1547 středověký Louvre zmizel a postupně ho nahradil moderní palác. Srdcem je místnost Caryatides. V červnu 1610 zde byla vystavena vosková podoba Henriho IV. Pařížané tak mohli meditovat před „ostatky“ dobrého krále zavražděného Ravaillacem. 24. října 1658 ve stejné hře Molière poprvé vystoupil před Ludvíkem XIV. Všimněte si rozměrů a dekoru místa. Pro vesnickou halu svého paláce chtěl Henri II slavnostní a inovativní prostředí. Realizaci pověřil architekta Pierra Lescota a sochaře Jeana Goujona. Podívejte se na tribunu hudebníků nad vchodem do haly: podporují ji čtyři ženské postavy, karyatidy, tyto starobylé ženské sloupy, které zde najdeme poprvé ve Francii. Původně částečně pozlacený dřevěný strop vnesl do celku barvu a teplo. Pokud se zde konaly honosné večírky, místnost nebyla pro všechno místo určené pouze pro potěšení. Vydejte se do oblasti oddělené od zbytku haly sloupy a dominující impozantním krbem: to byl „dvůr“, kde král spravoval spravedlnost.

Pokyny k další práci: Vyjděte z místnosti stejnými dveřmi jako na cestě ven a vyjděte po velkém schodišti po pravé straně. Zastavte se při prvním přistání. Lavice umožňují odpočinek a sledování schodů.

Navštivte okolí

France - Ile-de-France - Paris - Paris