Francouzská federace historických zvukových průvodců

Svatá kaple v Paříži

audioprůvodce v češtině


Cet audioguide est en cours de validation

fr    Holy Chapel      Heilige Kapelle    Heilige kapel    Santa Cappella    Capilla Santa    Святая часовня    圣堂     a capela sagrada    det heliga kapellet    det hellige kapellet    Sainte-Chapelle(Święta Kaplica w Paryżu)    το Άγιο Παρεκκλήσι    Szent kápolna    Svatá kaple v Paříži
Android - stáhněte si aplikaci zdarma na Google Play iPhone - Stáhněte si aplikaci IOS z App Store


 Svatá kaple v Paříži
Sainte-Chapelle (také nazývaná Sainte-Chapelle du Palais), postavená na ostrově Île de la Cité, byla speciálně postavena tak, aby pojala trnovou korunu, kousek Pravého kříže a další památky Umučení.

Památník hodný hostování nejkrásnějších relikvií Na začátku 13. století naléhavě potřeboval finanční podporu císař Baudouin II z Courtenay, poslední císař Konstantinopole. Aby mu bylo možné pomoci co nejrychleji, prodává nejcennější ze svých relikvií: Trnovou korunu, tj. Korunu umístěnou na hlavě Ježíše Krista před jeho ukřižováním. V naději, že najde příjemce a spojence k zahájení nové křížové výpravy, podnikl v roce 1237 dlouhou cestu po Evropě, během níž se setkal s francouzským králem Ludvíkem IX. Pokud není ochoten zahájit novou expedici, má velký zájem o Svatou korunu a relikvie přislíbené v Benátkách. Na oplátku za částku 135 000 liber byla trnová koruna přivezena do Francie a přijela do Paříže v roce 1239.

Následujícího dne se koná velký obřad, během kterého je relikvie umístěna v kapli Saint-Nicolas de la Cité. O tři roky později se do Paříže dostaly dvě nové relikvie prodané Baudouinem II: relikvie utrpení a část Pravého kříže (kříž, na kterém by byl ukřižován Ježíš). Považovány za přímé svědky příběhu o Ježíši a jeho ukřižování, tři památky, které vlastnil král, jsou kusy, které si křesťané zvlášť ctí. Louis IX (Saint Louis) se proto rozhodl umístit tyto vzácné relikvie na mnohem prestižnější místo, než je malá kaple Saint-Nicolas. Nařídil tak postavit novou kapli ve zdech bývalého královského paláce na Ile de la Cité, speciálně určenou k uložení svatých relikvií.

Navštivte okolí

France - Ile-de-France - Paris - Paris