Francouzská federace historických zvukových průvodců

Palác ve Versailles

audioprůvodce v češtině


Play

Bezplatný zvukový průvodce

fr    Palace of Versailles    Schloss Versailles     Kasteel van Versailles    Reggia di Versailles    Palacio de Versalles    Версальский дворец    凡尔赛城堡    O Palácio de Versalhes    Slottet i Versailles    Slottet i Versailles    Pałac wersalski    Το Παλάτι των Βερσαλλιών    Palác ve Versailles    Versailles-i kastély
Android - stáhněte si aplikaci zdarma na Google Play iPhone - Stáhněte si aplikaci IOS z App Store


 Palác ve Versailles
Palác ve Versailles je druhou nejnavštěvovanější historickou památkou ve Francii, hned po muzeu Louvre. Nachází se v oddělení Yvelines (78) a je snadno dostupný z Paříže.

Palác ve Versailles, známý jako nejkrásnější budova „krále Slunce“, jehož realizaci svěřil slavný architekt Louis Le Vau, se od května 1682 stal trvalým sídlem krále a jeho dvora. Více než jednoduchá budova Zámek, jehož cílem je oslavit monarchickou moc a francouzské know-how, je také politickým prostředkem pro Ludvíka XIV. k ovládání jeho bouřlivé šlechty. Právě trauma Fronde (1648-1653) během jeho dětství přiměla mladého krále centralizovat šlechty ve Versailles. Tento obrázek částečně vysvětluje působivé proporce budovy o rozloze 63 154 m2 rozdělené do 2 300 místností, z nichž 1 000 je součástí muzea.

Když Louis XIV zemřel v roce 1715, budoucímu Ludvíkovi XV bylo pouhých 5 let, takže to byl jeho bratranec vévoda Orleans, který převzal regentství a přestěhoval se zpět do Paříže. Po přistoupení Ludvíka XV. V roce 1723 se hrad stal domovem francouzské monarchie až do 6. října 1789. Poté je hrad občas obýván velkými osobnostmi různých politických režimů, které se ve Francii navzájem prosazují, jako jsou Napoleon I., Ludvík XVIII., Karel X., Louis-Philippe I., Napoleon III ...

Návštěva paláce ve Versailles není jen o obdivování architektonické krásy a nádhery Ancien Régime. Rovněž vstupuje do soukromí králů a jejich příbuzných, objevuje soudní intriky, aby vnímal fragment naší minulosti.

Historie Versailleského paláce

Louis XIII řekl „Spravedlivý“

Na svůj první lov byl mladý Dauphin - budoucí Ludvík XIII. - přiveden do Versailles 24. srpna 1607. Objevil tam místo plné zvěře, kam rád chodil jeho otec Henri IV. Podle jeho lékaře Héroarda, který si všiml této první návštěvy, se nezdálo, že by se tam vrátil před rokem 1617. Vrátil se tam v roce 1621 a ten, kdo je králem od roku 1610, je nadšený dokonalým prostředím pro činnost lovu: v ideálním případě se nachází mezi hlavním sídlem Saint-Germain-en-Laye a Paříži, okolní lesy se hemží zvěřinou.

Ludvík XIV. Král Slunce

Pár Versailles / Louis XIV se zdá být neoddělitelný, protože Versailles je identifikován s Ludvíkem XIV a naopak. Pokud první existoval dlouho před druhým, velmi mladý, měl Ludvík XIV skutečnou vášeň pro Versailles a rozhodl se ji rozšířit daleko za hranice, které stanovil jeho otec. Panovník měl pro toto místo skutečnou vizi, stal se architektem a vybudoval mistrovské dílo svého života, které s ním zůstane navždy spojeno.

Budoucí Ludvík XIV. Přišel do Versailles poprvé v říjnu 1641, kdy ho tam poslal jeho otec Ludvík XIII. S bratrem, aby uprchl před epidemií neštovic, která zuřila v Château de Saint-Germain-en-Laye. Je pochybné, že sotva tři roky starý Ludvík XIV. Si pamatuje tuto první návštěvu ... Teprve v roce 1651 byla skutečná zmínka o nyní králi ve Versailles. Vzal tam „zábavu z lovu“, podle Gazette de France z 18. dubna, ve společnosti svého guvernéra, než ho na večeři přijal kapitán hradní stráže René de Longueil, prezident maisonů. Od tohoto data se tam mladý panovník pravidelně každý rok vracel ve společnosti svého bratra, své matky Anny Rakouské a kardinála Mazarina.

Ludvík XV. „Milovaný“

Po smrti Ludvíka XIV. V září 1715 soud opustil Versailles pro Vincennes a poté v prosinci následujícího roku rychle dorazil do Paříže. Panství pak zažilo dlouhé období opuštění. Guvernér místa zajišťuje, aby se fontány hrály každé dva týdny, aby se udržela nějaká zábava. Místo zůstává kuriozitou a car Petr Veliký ho v období od května do června 1717 navštíví dvakrát. Mladý Ludvík XV. Se na jeho žádost vrátil do Versailles až 15. června 1722. Jeho prvním zájmem je dokončit práci svého praděda, ale také vytvořit intimnější a odlehlejší prostory pro dokončení jeho vzdělání. Jeho plachost ho vedla k rozmnožování těchto malých skříněk, ve kterých se cítil více v pohodě než ve veřejných prostorách Ludvíka XIV.

Ludvík XVI.

Ludvík XVI. Se narodil ve Versailles, stejně jako jeho dědeček, a stal se králem téměř ve dvaceti letech. Oslavy jeho manželství v roce 1770 v Královské opeře s rakouskou arcivévodkyní Marií-Antoinettou představují jednu z největších událostí ve Versailles na konci 18. století.

Navštivte okolí

France - Ile-de-France - Yvelines - Versailles