Francuska Federacja Historycznych Audioprzewodników

Pałac wersalski

Audioprzewodnik w języku polskim


Play

Bezpłatny przewodnik audio

fr    Palace of Versailles    Schloss Versailles     Kasteel van Versailles    Reggia di Versailles    Palacio de Versalles    Версальский дворец    凡尔赛城堡    O Palácio de Versalhes    Slottet i Versailles    Slottet i Versailles    Pałac wersalski    Το Παλάτι των Βερσαλλιών    Palác ve Versailles    Versailles-i kastély
Android - pobierz aplikację za darmo z Google Play iPhone - pobierz aplikację IOS z App Store


 Pałac wersalski
Pałac wersalski to drugi po Luwrze najczęściej odwiedzany zabytek we Francji. Znajduje się w dziale Yvelines (78), jest łatwo dostępny z Paryża.

Znany jako najwspanialszy budynek „Króla Słońca”, którego realizację powierzono słynnemu architektowi Louisowi Le Vau, pałac wersalski stał się od maja 1682 roku stałą rezydencją króla i jego dworu. Więcej niż prosta budowla Mając na celu gloryfikację władzy monarchicznej i francuskiego know-how, zamek ten jest także politycznym środkiem dla Ludwika XIV do kontrolowania jego burzliwej szlachty. Rzeczywiście, to trauma Frondy (1648-1653) podczas jego dzieciństwa skłoniła młodego króla do centralizacji szlachty w Wersalu. To częściowo tłumaczy imponujące proporcje budynku o powierzchni 63154 m2, podzielonego na 2300 sal, z czego 1000 stanowi część Muzeum.

Kiedy Ludwik XIV zmarł w 1715 roku, przyszły Ludwik XV miał zaledwie 5 lat, więc to jego kuzyn książę Orleanu przejął regencję i przeniósł się z powrotem do Paryża. Po wejściu Ludwika XV w 1723 roku zamek ponownie stał się siedzibą monarchii francuskiej, aż do 6 października 1789 roku. Następnie zamek jest od czasu do czasu zamieszkiwany przez wielkie postacie różnych reżimów politycznych, które następują po sobie we Francji, takie jak Napoleon I, Ludwik XVIII, Karol X, Ludwik Filip I, Napoleon III ...

Zwiedzanie Pałacu Wersalskiego to nie tylko podziwianie architektonicznego piękna i przepychu Ancien Régime. To także wkraczanie w prywatność królów i ich bliskich, odkrywanie dworskich intryg, by dostrzec fragment naszej przeszłości.

Historia pałacu wersalskiego

Ludwik XIII powiedział „Sprawiedliwy”

Na swoje pierwsze polowanie młody Delfin - przyszły Ludwik XIII - został przywieziony do Wersalu 24 sierpnia 1607 r. Tam odkrył bogate w zwierzynę miejsce, do którego lubił udawać się jego ojciec Henryk IV. Według jego doktora Héroarda, który odnotował tę pierwszą wizytę, nie zdawał się tam wracać przed 1617 rokiem. Powrócił tam w 1621 roku, a ten, który jest królem od 1610 roku, jest pasjonatem idealnego środowiska dla polowań: idealnie położony pomiędzy główną rezydencją Saint-Germain-en-Laye a Paryżem, okoliczne lasy roi się od zwierzyny.

Ludwik XIV, Król Słońca

Para Wersal / Ludwik XIV wydaje się nierozłączna, ponieważ Wersal utożsamiany jest z Ludwikiem XIV i vice versa. Jeśli pierwszy istniał na długo przed drugim, bardzo młody, Ludwik XIV miał prawdziwą pasję do Wersalu i postanowił rozszerzyć ją znacznie poza granice, które wyznaczył mu jego ojciec. Władca miał prawdziwą wizję miejsca, stając się architektem i budując arcydzieło swojego życia, które pozostanie z nim na zawsze związane.

Przyszły Ludwik XIV po raz pierwszy przybył do Wersalu w październiku 1641 r., Kiedy jego ojciec Ludwik XIII wysłał go tam z bratem, aby uciec przed epidemią ospy, która szalała w Château de Saint-Germain-en-Laye. Wątpliwe jest, aby Ludwik XIV w wieku zaledwie trzech lat pamiętał tę pierwszą wizytę ... Dopiero w 1651 roku prawdziwa wzmianka o obecnym królu w Wersalu miała miejsce. Zabrał tam „rozrywkę polowania”, jak podaje Gazette de France z 18 kwietnia, w towarzystwie swojego namiestnika, zanim został przyjęty na kolację przez kapitana straży zamkowej René de Longueil, prezydenta Maisons. Od tego dnia młody władca wracał tam regularnie co roku w towarzystwie swojego brata, matki Anny Austriackiej i kardynała Mazarina.

Ludwik XV „Ukochany”

Po śmierci Ludwika XIV we wrześniu 1715 r. Dwór opuścił Wersal na rzecz Vincennes, a następnie w grudniu następnego roku szybko dotarł do Paryża. Majątek przeżywał wówczas długi okres opuszczenia. Gubernator tego miejsca zleca odtwarzanie fontann co dwa tygodnie, aby zapewnić rozrywkę. Miejsce to pozostaje ciekawostką i car Piotr Wielki odwiedzi je dwukrotnie w okresie od maja do czerwca 1717 r. Dopiero 15 czerwca 1722 r. Młody Ludwik XV na jego prośbę powrócił do Wersalu. Jego pierwszą troską jest dokończenie pracy pradziadka, ale także stworzenie bardziej intymnych i zacisznych przestrzeni, aby uzupełnić swoją edukację. Jego nieśmiałość doprowadziła go do zwielokrotnienia tych małych szafek, w których czuł się swobodniej niż w przestrzeni publicznej Ludwika XIV.

Ludwik XVI

Urodzony w Wersalu, podobnie jak jego dziadek, Ludwik XVI został królem w wieku prawie dwudziestu lat. Obchody jego ślubu w 1770 r. W Operze Królewskiej z arcyksiężną Austrii Marią Antoniną są jednym z największych wydarzeń w Wersalu końca XVIII wieku. W przeciwieństwie do swojego dziadka Ludwik XVI spędza większość czasu w Wersalu, gdzie wykonał kilka prac wykończeniowych.

Odwiedź otoczenie

France - Ile-de-France - Yvelines - Versailles